Dede'den Toruna

1912'den beri

1912 yılında İzmir’in Torbalı ilçesinde faaliyet göstermeye başlayan ve Girit doğumlu  İbrahim ÇETİN  tarafından kurulan bir aile firması olan ‘’Yüzde 100 Et’’ günümüzde genç kuşağın yenilikçi fikirleriyle büyümeye devam etmektedir.

Girit’ten Torbalı’ya göç eden aile ilk olarak hayvancılıkla uğraşmış ve küçük bir kasap dükkanında et üretimi ve satışını gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu serüven 2000'li yıllarda işletmenin dededen toruna geçmesiyle çalışmalarını sürdürmektedir.Berker Özel ve Bekir Özel’in çıktığı bu yolculukta kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, profesyonellik ve ustalık ile günümüzde yine aynı sorumluluk ve hizmet kalitesi ile restoran işletmeciliği olarak serüvenine devam etmektedir.

İzmir Torbalı’da 4 yıla yakın bir zamandır Et restoranı olarak serüvenine devam eden Yüzde 100 Et, lezzetli etleri, hızlı servisi, sıcak ortamı ve et severler için pek çok seçenek sunan zengin menüsü ile fark yaratarak siz değerli müşterilerimize kalite ve lezzetten asla ödün vermeden hizmet vermeye devam etmektedir.

Temel felsefemiz; gelişen sektörümüze katkı sağlamak ve sürekli artan müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için deneyimli uzman kadromuz ile birlikte menü çeşitliliği ve kalitemizi artırarak en uygun fiyat ve kaliteli hizmet ile üst seviyeye çıkartmak için çalışmaktır.

" Bu doğrultuda Dededen Toruna devam eden ‘’Yüzde 100 Et’’ sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek sizlere daha iyi hizmet vermeye devam edecektir. "


BİZİM STANDARTLAR

BİZİM STANDARTLAR

Degerlerimiz

KALİTE POLİTİKAMIZ

Misyonumuz
Yüzde 100 Et Restaurant olarak misyonumuz her zaman sağlıklı, kaliteli ve taze ürünlerden, kaliteli ve hijyenik bir ortamda yemekler üretmek ve bu üretilen yemeklere görsel itina ve yeteneklerimizi de katarak misafirlerimize kaliteli ve leziz ürünler sunmaktır.

Vizyonumuz
Her zaman kaliteli, sağlıklı ve lezzetli yemekler sunabilmek için gerekli olan tüm ürünlerin özenli seçimi ve bu ürünlerin kaliteli, sağlıklı ve lezzetli yemekleri gıda mühendisimiz ile birlikte sağlıklı ve hijyenik ortamların hazırlanarak yemeklerin üretilmesini sağlamaktır.

Koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak.

1. Müşteri ve Lezzet

Müşterilerimize güvenle tüketebilecekleri lezzetli ve kaliteli ürünleri sağlıklı, hoş ve güvenli bir ortamda hızlı ve güleryüzlü hizmetle sunmak.

3. Ekip Arkadaşlarımız

Personelimizin kalitesinin topyekün kalitemizi belirleyeceği düşüncesiyle personelimizin planlı ve bilinçli çalışmasını sağlamak, bilgi ve yeteneklerini sürekli geliştirmek. Takım ruhu ve sürekli gelişim anlayışını temel değer olarak benimsemek.

2. Ürün ve Hizmet

Ürünlerimiz ve hizmetlerimizde kalite, hijyen, gıda güvenliği, çevre ve iş güvenliğine özen göstermek, bu konularla ilgili yasal mevzuata ve gönüllü olarak uymayı taahhüt ettiğimiz şartlara uygunluktan taviz vermemek

4. İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliği konuları ile ilgili tüm ulusal kanun ve yönetmeliklere uymak, uluslararası standartlar doğrultusunda hareket etmek.
bg_parallax_3.jpg

GALERİ

Dededen toruna 1912 den beri lezzete atılan imza